Святий Володимир Великий

Святий Володимир, великий князь Київський , ввійшов в історію як Христитель руських земель. Ця подія докорінно змінила історію Русі-України, заклала підвалини її розвитку як держави просвіченої і зміцненої світлом Христової віри.

Те, про що мріяла княгиня Ольга, здійснив її внук, чим поставив українську державу врівні з християнськими народами Сходу та Заходу. Охрестившись, князь Володимир прийняв ім‘я Василія.

Дата прийняття християнської віри не є точно визначеною, але приймається 988 рік. Немає одностайності і у визначенні місця хрещення - називається або Київ, або Корсунь (Херсонес), проте, саме Київ став тим містом, з якого почало поширюватися християнство.

В Києві, у Десятинній церкві і був похований князь Володимир. Будівництво цієї церкви Успіння Пресвятої Богородиці було розпочате князем ще в 989 році, одразу після хрещення.

Прийняття християнської віри було подією величезної ваги для Русі-України - проривом у світ духовного оновлення й самодостатності, доступом до християнської культури, письменства, традицій. Святий князь Володимир починає будівництво багатьох храмів, при яких організовувалися школи, щоб забезпечити молодому поколінню християнське виховання. Християнство відбилося на всьому народному побуті: несло пом’якшення в суспільні відносини, викорінювало багатожонство, змінювало сприйняття ролі жінки, переглядало погляди на рабство. І все це завдяки християнському світогляду, що поширювався серед русичів завдяки мудрому правлінню князя Володимира.

Основну свою діяльність він вбачав у благодійності: будував лікарні, притулки для старих і немічних, відпускав на волю рабів, звільняв від залежності боржників і невільників, дбав про хворих та бідних. Добра слава про святого князя поширювалася серед народу. Наприкінці свого життя він став найшанованішою особою в державі.

Хоча Володимир Великий ще за свого життя мав славу Христителя і Просвітителя Русі, довгий час його ім‘я не було зачислене до лику святих і він не мав свого празника. Згодом, празнування в дні смерті Володимира було установлене після 1240 року.